7 Mayıs 2009 Perşembe

Çanakkale Seramik & Kalebodur Tasarımları ile Yenilenme Zamanı


Yapı sektörünün lider markaları Çanakkale Seramik & Kalebodur, Türkiye'nin en büyük seramik ve banyo fuarı UNICERA'ya "Yeninin Heyecanı" teması ile damgasını vurdu.

Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde 1-5 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenen UNICERA Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı'nda Çanakkale Seramik & Kalebodur, özgün tasarımlarını fuarın 3.

Salon 306 ve 307 numaralı 750 m2'lik standında sergiledi.

Çanakkale Seramik & Kalebodur tarafından, ünlü Finlandiyalı tasarımcı Harri Koskinen'in doğanın büyüleyici formlarından esinlenerek tasarladığı Bond Koleksiyonu fuarın en çarpıcı ürünleri arasında yer aldı.

Yağan karın saflığı ve berraklığıyla tüm renkleri kucaklayarak dilediğiniz tarzı mekânlarınıza taşıyan Beyaz Koleksiyonu da fuarda tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Dünyaca ünlü Finli tasarımcı Harri Koskinen'in doğanın büyüleyici formlarından esinlenerek tasarladığı Bond Koleksiyonu, doğanın ritmini ve akıcı çizgilerini seramiğe taşıdı.

İç bükey ve dış bükey karoların birlikte kullanılmasıyla elde edilen görünüm, doğanın hareketlerini yüzeylere yansıtıyor.

Bond Koleksiyonu, renkleri, kendine özgü biçim ve boyutları ile doğanın izlerini taşıyan çarpıcı atmosferler yaratmak için tasarlandı.

Duvar Karosu, Fayans Fiyatları, Kalebodur Fiyatları

Ülkemizde ki ekonominin her ne kadar dış krizlere karşı dayanıklılığından bahsediliyorsa da Bayındırlık Bakanlığının hazırlamış olduğu inşaat maliyetleri verilerine gözattığımızda, ortalama yerli malı karo fiyatlarının , kalebodur ve fiyatlarının ve fayans fiyatlarının 10 tl ile 20 tl arasında değiştiği görülmektedir. (Fayans fiyatları kalite ve markaya göre değişkenlik arzetmektedir, bahsedilen fiyat vasati fiyattır). Ancak yinede bu fiyatların normalin üzerinde olduğu bilinmektedir.

Banyo, mutfak veya yer döşemelerinde kullanılan döşemelerde fayans fiyatı ile birlikte bunun bir döşeme malzemesi olduğu ve Fayans döşeme işçilik fiyatı olduğunu bilmek de yarar vardır. Yine ortalama olarak yer karosu fiyatları, duvar karosu fiyatları, seramik fiyatları ve fayans fiyatları düşünüldüğünde fiyatlara döşeme işçiliği fiyatları da eklenince yaklaşık 20-25 TL arasında fiyatlar çıkmaktadır karşımıza. (Kalebodur Fiyatları, fayans Fayans fiyatları, yer veya duvar döşeme malzemesi fiyatları hariç, derz ve köşe çıtaları fiyatları dahildir bu fiyatlara).

Bunu değerlendirecek olursak bugün bir banyo, mutfak fayansı döşetmenin, halk arasında kalebodur olarak bilinen yer ve duvar karosu maliyet fiyatı işçilik dahil ortalama olarak 31 ytl ile 45 TL arasında değişmektedir. Ayrıca ülkemizde son dönemlerde çok moda olan italyan fayans seçimi veya daha kaliteli fayans seçenekleri bu fiyatları daha da arttıracaktır üstelik işçilik fiyatıda buna paralel olarak artacaktır.

Kalebodur Fayans fiyatları



Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı inşaat maliyeti verilerine göre, ortalama yerli malı karo, kalebodur ve fayans fiyatları 11 ile 20 TL arasında değişmektedir. (Fayans fiyatları kalite ve markaya göre değişkenlik arzetmektedir, bahsedilen fiyat vasati fiyattır).

Banyo, mutfak veya yer döşemelerinde kullanılan total uygulamada fayans fiyatı dışında doğal olarak bunun bir döşeme malzemesi ve işçilik ücreti de olduğunu bilmek de yarar vardır. Yine ortalama olarak yer karosu, duvar karosu, seramik ve fayans döşeme işçiliği fiyatları yaklaşık 20-25 TL arasında seyretmektedir. (Kalebodur, fayans, yer veya duvar döşeme malzemesi hariç, derz ve köşe çıtaları dahil).

Sonuç olarak bugün banyo veya mutfak fayansı döşetmenin, halk arasında kalebodur olarak tanımlanan yer ve duvar karosu döşetmenin maliyet fiyatı işçilik dahil ortalama olarak 31 ile 45 TL arasında değişmektedir. (Not: Türkiye’de son günlerde çok moda olan italyan fayans seçimi veya daha kaliteli fayans seçenekleri bu maliyetleri daha da arttıracaktır).

Kalebodur'dan havuz seramikleri

Çanakkale Seramik-Kalebodur Havuz Seramikleri havuz uygulamalarında estetik, fonksiyonellik ve akılcı çözümler arayan profesyonellerin beğenisine sunuluyor. Havuz seramikleri ile havuzlarınıza renk ve ışık katıyor,parçalarıyla sağlıklı ve rahat bir havuz keyfi sürmenizi sağlıyor. Çanakkale Seramik&Kalebodur, porselen havuz ürünlerini üç grupta topluyor.

Havuz kenarı özel parçaları
Havuz kenarı özel parçaları; havuz kenarlarında, üstten taşmalı, içten taşmalı ve yüzeyden emişli sistemlere uygun olimpik ebatlarda 12x24.5 cm-24.5x24.5 cm ve gökkuşağı modül sistemimize uygun 12x24.5cm, 12x20 cm ebatlarda, alternatifli renklerde fonksiyonel ve estetik çözümler sunulmaktadır. Havuz kenarı özel parçaları arasında; havuz tutamak ve köşe dönüşleri, tırtıllı yer karoları, pahlı merdiven kaymazları ve köşe dönüşleri, yağmur kanalları, içten ve üstten taşma kanalları yer almaktadır.

Havuz İçi Zemin ve Duvar Karoları
Havuz içi zemin ve duvar karoları değişik renk seçenekleri ve antislip seçenekleriyle birlikte üretilmektedir. Fileli olarak sunulan 2.5x2.5 cm-5x5 cm-10x10 cm ürünler, kenar ve köşe dönüş parçaları ile işçilik ve uygulamalarda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Havuz Çevresi Antislip Karolar
Havuz çevresiyle ilgili üretimlerimiz, ileri teknoloji ürünü alternatifli seriler sunmaktadır. Havuzu çevreleyen zeminlerde estetik bir görüntü sağlamak ve kaymayı engellemek amacı ile özenle tasarlanan yer karoları, kullanıcılara fonksiyonel çözümleri beraberinde getirmektedir.

kalebodur zemin kaplanması


Zemin kaplaması ile mutfağınızı olduğundan geniş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Eğer koyu renkte bir zemin kaplaması seçerseniz mekânınız olduğundan küçük, açık renkte seçerseniz olduğundan geniş gözükecektir.

Eğer zemininizi minik karolarla döşerseniz bu da mekânınızı olduğundan dar gösterir, büyük ebattaki karolar ise diyagonal döşendiğinde mekâna ferahlık kazandırır.

Farklı dekorasyon anlayışlarıyla uyum sağlayabilen parkeler, Bizans esintilerini mutfaklara taşıyan mozaik, soğuk, resmi ve geleneksel görünümünden yıllar önce sıyrılmış olan mermer, gelişen çağın parlak yansıması granit, eskinin modernize edilmiş elit porselen karolar en çok tercih edilen zemin kaplamalarıdır. Zeminde lamine parke, temizlenme kolaylığı ve ahşap efektinin kazandırdığı estetik görünümü ile tercih edilir. Kullanıldığı mekâna aydınlık ve ferah bir hava kazandırmanın yanı sıra kolay temizlenebilirlik özelliği ve kullanışlılığı ile öne çıkan mozaik, çoğunlukla banyo ve mutfak gibi mekânlarda çeşitli renk ve motif seçeneği ile dikkat çekiyor.

Mutfakta, hijyenik özelliği, dayanıklılığı ve çevre dostluğu nedeniyle mermer, granit gibi taş ürünlerin kullanımı da oldukça yaygındır. Duvar üzerindeki kullanımına göre daha kalın ve daha az kaygan olan yer seramikleri, mekânları olduklarından daha geniş gösterir ve kolay temizlenir. Porselen karolar ise aşınmaya, çizilmeye ve lekelenmeye karşı dayanıklıdır ve estetik bir görünüm sağlar.

Kalebodur Fayans Araları Temizleme Yöntemleri


Kalebodur Fayans aralarında ki kirler hepimizin ortak sorunu bu sorunu el atmaya karar verdim. Özellikle mutfakta ki fayans araları yağ dan kararmakta banyoda ise aralarını sabun artıkları ve çeşitli kirler toz vb. dış etkenlerden dolayı kirlenmekte ve kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Herkezin denediği yöntem aynıdır sanırım doğal olarak çamaşır suyu dökülür fayans aralarını ve sonra aradaki derz dolgunun nasıl eriyip gittiğine şait olunca gözlerinize inanamıyorsunuz. Diğer bir yöntem ise Yağçöz veya Porçöz dökmek sakın ha sakın dökmeyin aradaki derz dolguyu mahvediyor. Bunlar geleneksel yöntemlerdi gelelim asıl yöntemlere

Dr. Clean Derz dolgu temizleyici sadece derz dolguları temizlemek amacı ile üretilmişmiş. Yapmanız gereken aralara dökmek ve 5 dakika bekledikten sonra bezle silmek. Nereden bulabiliriz bunu dediğinizi duyar gibiyim siz sormadan hemen yazayım büyük yapı marketlerde Metro Grosmarket de ve 3M Migroslarda satılmakta fiyatı ise 8 lira kullananlar yorum yazabilir.

2. Bir yöntem aslında bu yöntem en kesin çözüm nalburdan ufak bir kutu beyaz renk yağlı boya ve yağlı boya fırçası birde tiner almanız en kesin çözüm olacaktır. Tiner ile boyayı incelttikten sonra fırca ile derz dolguna sürünüz boya kuruduktan sonra bile yağlı boya sayesinde kirde tutmayacak. Biraz çok uğraşlı olsada en kesin çözüm.

3. ve son yöntem ise oto yedek parça veya modifeye yapan dükkanlara gitmeniz gerecek ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Tam fayans aralarına girecek şekilde kendinden yapışkanlı otomobiller için üretilmiş ince nikelajlar var. Fayans aralarını nikelaj ile kaplayıp ömür boyu kirlenmeden kullanabilirmisiniz. Bu derzi bulan icat eden adam keşke daha kolay temizlenebilir icat etseydi ya of. Aklınaza gelen yöntemleri yorum yaparak paylaşabilirsiniz.